Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anatomie
Tvar pupku se vzhledem liší prakticky u každého jedince. Zdaleka ne u kteréhokoliv pupku může být proveden úspěšný piercing. V době nitroděložního období vývoje plodu (fetálního období) je plod zásobován krví bohatou na kyslík prostřednictvím placenty cestou pupečníkové žíly (vena umbilicalis), která prochází pupečníkem na spodní plochu jater. Po porodu, kdy je pupečník podvázán , mění se podvázaná pupeční žíla v neprůchodný vaz (ligamentum teres hepatis), probíhající od pupku (který se stává vlastně po porodu většinou vtaženou jizvou) na spodní plochu jater. Tyto anatomické poměry jsou velice důležité z hlediska piercingu, kdy může dojít zejména u vystouplého typu pupku, který je tvořen zbytkem pupeční sňůry, v případě infekce, k možnosti jejího postupu do vnitřní části břicha a na vnitřní orgány. Zejména by se tedy jednalo o vážný zánět jater. K této situaci může dojít z hlediska časového záhy, ale možný je i vznik po letech. Podotýkám, že k těmto problémům může docházet tehdy, pokud je poškozena jizevnatá část pupku, tedy, jak již bylo řečeno, zbytek původní pupeční šňůry,kdy vystouplý pupek neobsahuje většinou dostatek kůže, podkoží a tukové tkáně, kterými za normálních okolností prochází piercing. Z těchto důvodů považuji za vhodné v následujícím textu podrobněji se zabývat jednotlivými typy pupků z hlediska jejich vzhledu a z toho vyplývajících vlastností.

Typy šperků:
Rozlišujeme základní 2 typy používaných šperků u piercingů pupku

Hojení a komplikace:
Hojení- za normálních okolností se tvoří vrstva z epiteliálních buněk uvnitř piercingového kanálu-tedy mezi vchodem a východem z rány a hlavním smyslem této skutečnosti je vlastně snaha organismu ochránit tělo před cizím tělesem (piercingový šperk). Epitelové buňky tvoří postupně vrstvu ve tvaru trubice či válce v průběhu vnitřní strany piercingu. Tento proces obyčejně probíhá cca po dobu 6-8 týdnů. Po vytvoření této epitelové vrstvy se tato kolem šperku může smrštit. Může být poté snadno poškozena či natržena., proto není vhodné násilně otáčet šperkem bez předchozího koupání v teplé vodě, resp.za pomoci obkladů, čímž dochází k roztažení kůže a tím i k uvolnění piercingového kanálu a umožnění rotace.
Všechny piercingy produkují tkáňový mok během fáze hojení, což jest lepkavá čirá či lehce jantarová tekutina zasychající v okolí východů a na povrchu šperku ve formě jakýchsi stroupků-zvaných krusty (připomínají "ospalce" v očních koutcích po ránu). Tato tekutina by neměla být zaměněna s hnisem, který je žlutý či zelený. Když jest epitelová vrstva vytvořena, musí následně zpevnit, zesílit a rozšířit se. Tento proces mnohdy trvá 6 měsíců až rok. Až se stane piercing více soudržným, dochází k zakulacení východů směrem dovnitř a celkově se piercing stává pružnějším a uvolněnějším v okolí šperku. Až v této fázi definitivního vyhojení je možné bez následků zaměnit stávající šperk za jiný. Ač po zhojení již piercing nezarůstá a tedy se neuzavírá, vlivem pružnosti tkáně dochází rychle ke smrštění a zavedení šperku bez použití vhodných zavaděčů je mnohdy nemožné.

Komplikace:
V této části bych se chtěl zabývat podrobněji všemi možnými komplikacemi, jež se samozřejmě mohou vyskytnout i u piercingu pupku, který patří k nejprováděnějším a dále též z důvodu, že minulých kapitolách byl tomuto tématu věnován pouze menší prostor.

Dráždění a infekce:
Zarudnutí, podráždění a otok v prvním týdnu není ničím neobvyklým. Prodloužené zarudnutí a podráždění může znamenat mírnou infekci, přecitlivělost na kov či na používané léčebné prostředky při ošetřování, eventuelně napětí či tlak v oblasti piercingu. Nadměrné ošetřování, zbytečně časté vyplachování a používání mýdla může vyvolat zarudnutí a přesušení. Není vhodné ošetřovat piercing častěji, než 2-3x denně. Citlivost na prostředky používané při ošetřování se často projevuje pícháním a extrémním pálením již během či bezprostředně po použití a může způsobit zarudnutí a drobné puchýřky v okolí piercingu. V těchto případech je nutno vysadit používané prostředky, či začít používat látky doporučované pro citlivou pleť. Problémy mohou někdy způsobovat i enzymy a chemikálie používané k praní prádla, jež je v těsném kontaktu s oblastí piercingu a které mohou zpomalovat hojení.
Piercingy v oblastech tzv. vlhké zapářky s omezeným prouděním vzduchu a které jsou drážděny častým pohybem, mohou způsobit vznik vyklenuté zapálené tkáně v okolí východů piercingu u pupku se to týká vnitřního vchodu. Tento příznak není obvykle bolestivý a dále pak není nezbytným příznakem infekce. Proto je nutno se snažit udržovat piercing co možná suchý, bez zapářky a používat oblečení, které umožňuje cirkulaci vzduchu.

Prodloužené hojení:
Podezření na tento jev vzniká tehdy, když je neúspěšné konečné stadium hojení. V piercingu se sice tvoří epiteliální vrstva, ale může být slabá a snadno se může posouvat či přemísťovat. Piercing pokračuje v produkci tekutiny. Východy piercingu se jeví jako roztřepené, rozeklané.


Nejčastější příčiny tohoto jevu jsou:

-umístění piercingu v nevhodné hloubce či pod nevhodným úhlem vzhledem ke tkáni
-piercing v oblasti, jež mění tvar v závislosti na pohybech těla
-použití šperku nevhodného designu či rozměrů (síla drátu, šíře či délka)
-použití šperku, jež jest nedostatečně vyleštěn či s poškrábaným povrchem
-tření či tlak oděvu oproti tělu či šperku
-poškození piercingu
-chemické dráždění či používání nevhodných produktů při ošetřování piercingu


Prodloužené hojení může naznačovat počínající cestování , odvrhnutí piercingu či citlivost na použitý kov.

Folikulární cysty: Folikulární cysty vypadají jako červené bouličky, přiléhající k východům z piercingu a většinou produkují hnis.tekutinu a někdy i krev. Tyto cysty se mohou objevit jak u čerstvých, tak u i zcela zhojených piercingů. Jsou obvykle vyvolány ucpáním pórů zavzatých do piercingu, anebo vestavěním odumřelých buněk a špíny uvnitř piercingu. Horké obklady a namáčení piercingu v horké slané vodě může vyvolat drénování cysty.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dotaz

(Mishel, 18. 1. 2014 16:21)

Ahoj, zdá se mi,že se mi ten vpich nějak zcvrknul. Teda, že mi moc trčí ta tyčinka, ze začátku to tak nebylo. Mám tam míň kůžičky než předtím.. Je to slaboučký. Náušnice mi pořád sjíždí nahoru a dolu. Je teda něco špatně? A co bych měla dělat? Vadí to?
Odpovědi prosím pište na email : niki.dalerova@email.cz

dotaz

(andrea, 5. 2. 2011 20:56)

ahoj mam dotaz odpověd prosím zašli na andrea.lilith@centrum.cz mam jiz po druhe pichnuty pup.poprve ve studiu a nausnice mi sjela ze jem tam mela jen minimum kuzicky tak jsem to nechala zahojit a podruhe od lekare a mam to po roce opet zase jsem to vyndala co ted nausnici chci a mensi neprodavaj

Re: dotaz

(NikČíís, 23. 3. 2012 11:36)

Stalo se mi to co Andree.. co mám dělat?.. taky ten pircing do pupíku chci :)) (mam ho po druhe pichnuty ve studiu a nausnice mi sjela ze jem tam mela jen minimum kuzicky tak jsem to nechala zahojit a podruhe jsem si to nechala píchnout a opět mi to udělalo.. zase jsem to vyndala co teď?? odpovězte mi prosím na email : nikoinka@seznam.cz

www.stribro4u.cz

(cassiopea, 23. 9. 2009 23:57)

Jukněte na http://www.stribro4u.cz najdete tam plno krásných piercinků za super ceny!

Vpich

(Anna, 20. 3. 2009 18:06)

Ahoj, zdá se mi,že se mi ten vpich nějak zcvrknul. teda, že mi moc trčí ta tyčinka, ze začátku to tak nebylo. Stalo se to někomu taky? Dík

Dlouhé hojení

(Jana Ertel, 16. 3. 2009 0:54)

Máte někdo podobný problém? Nechala jsem si píchnout piercing do pupíky ke konci září 2008 nyní je březen 2009, a pořád ho mám nezahojený. Po třech měsících byl zahojený, ale pak nevím proč začal opět zlobit, začlo hojení od znovu, asi po měsíci se uklidnil a nyní mi hnisá a mám to kolem celé zarudlé. Starám se o něj jak mohu a podle doporučení ze salonu, nyní jsem na něj vytasila Framykoin, ale nezdá se mi, že by zabíral. Od doby, kdy jej mám jsem nebyla ani v bazénu, sauně, solárku, nikde... po koupání se snažím jej vysušit, co nejlépe. Mám s ním dohodu, že pokud se neuzdraví do měsíce, tak půjde ven, ale raději bych si ho nechala, už jsme si na sebe vcelku zvykli a hlavně se chceme spolu v létě ukázat. : ) Jinak vpich byl velmi šetrny, velký je dost, není v něm piercing těsný a co se týče bolesti vpichu = 0! : ) Prosím o radu. Děkuji

poradte

(@..., 1. 1. 2009 21:45)

ahoj prosimvas chtela bych se zeptat jestli si piercing nechavaji davat i holky silnejsi postavy..? protoze ja mam trochku silnejsi stehna,zadek a boky a strasne se mi libi piercing do pupiku ale bojim se ze to bude vipadat blbe atd... pls poradte mi!!! piste na muj mail A-d-i-k@email.cz hlavne pls piste na mail!!!!! napiste mi pa @...

super

(nikki, 31. 12. 2008 18:58)

piercing je super věc a když vám to umrtví vůbec to nebolí :) já mám tři a jsem nadmíru spokojená :)

Problém

(pupikk, 11. 9. 2008 13:29)

ja mam piercing dva tydny a nevipada moc dobre.drzi jen na kousku kuze,loupe se a je trochu zarudly.co mam udelat,aby vypadal jako predtim?a co s nim je?

jooo

(Denisa, 9. 9. 2008 20:48)

Pro všechny ty co si chctěj dat piercing...běžte do toho!!! Fakt...bolest je to poslední čeho byste se měly bát, vím že u každýho je to jiný ale fakt ta vteřinka..to malé pichnutí..je nic...já to mám teprv týden a zatim jsem strasne spokojená....první 2 dny jsem to vbc necítila jako bych to nemela...ted uz to mam červený a trochu to bolí...mažu to tea three olejem a kalciovkou...mydlem to umyvam..tak snad to bude dobrýýý:)...už se tesím jak si budu ty svoje ozdobičky vyměnovat za ruzný barevný a visací...juuu
splnte si svuj sen....zijete jen ednou....risk je u všeho

pupik

(mili, 9. 7. 2008 17:59)

piercing v pupiku no jen muzu rict ze pichnuti neboli ale dva dny po propichnuti pupik boli a pak zacne hnisat mam ho tajne pred mamou a mam docela velkej strach tak je lepsi se s mamou domluvit.

Pierc

(Daniela, 7. 4. 2008 21:51)

Ahoj. Já mám piercing v pupíku již 5 měsíců, a teď mi začal děsně hnisat a krvácet. Dělá vám to taky? Děsně to bolí. Používám každý večer Tea Tree Oil. Nevíte o něčem, co by mi pomohlo?? Děkuji za odpovědi.

www.superpiercing.cz

(Vasek, 27. 2. 2008 12:08)

tady sezenete originalni piercing od 29 Kc a ke kazdemu dostanete jeste jeden zadarmo! www.superpiercing.cz

piercing

(piercingova kralovna, 26. 2. 2008 10:01)

ahojky vsem piercing neni ani bolestivej kdyby byl tak tam nelezu ja mam piercing v nose oboci jazyku v brade a v brichu a je to na pohodu 3.3 2008 jdu na piercing do rtu takze to bude zase ok zatim papa a nebojte se toho je to uplne v poho

Piers

(Ja......, 22. 2. 2008 17:31)

Tak piers w pupíku mam 2 dny...mam to nateklý,ae jinak je to w pohodě,když wám to umrtwí wůbec to nebolí...

Alergie na kovy

(Mischellete, 21. 8. 2007 10:45)

..Ahojky,chci si nechat dát piercing do pupíku,ale mám alergii na různé kovy(nikl,cín,měď a různé slitiny obsahující tyto kovy)Můžu mít problém i s piercingy z chirurgické ocely a titanu?Pokud vím, chirurgická ocel také obsahuje stopy niklu.

...

(Mam, 11. 8. 2007 17:45)

piercing do pupíku docela bolí,i přez ijekci umrtvovaci...stoji kolem 350kč jinak v tatto a piercing shopu to stoji kolem 700-800 kč,teda aspon mi to tak stalo =o) na slunci mužeš byt,a z chlorovany vody,se ti to muže začit hnisat...

Omezování či ne?

(Stacie, 20. 6. 2007 10:37)

Chtěla bych se zeptat kdyz si pichnu piercing do pupiku tak se nemuzu koupat nebo jit na hodinu a pul do chlorovanyho bazenu?A jeste jestli muzu na slunicko?!Dekuji za odpoved Stacie aa.dd.uu.ll.kk.aa@seznam.cz Prosim napiste mi potrebuju to mocky vedet!!!DEKUJUUU:-)))

piercing do pupíku

(klára, 19. 6. 2007 19:47)

chtěla jsem se zaptat..chci si nechat píchnou piercing do pupíku a bojím se, že to bude bolet...ale chci do toho jít..a také jsem se chtěla zaptat, kolik takové píchnití stojí??děkuji předem napište mi na muj mail:lopusna@centrumcz

pierciiing

(Eva, 15. 6. 2007 18:45)

takze zaprve si vubec nemyslim ze tento text je k tomu aby lidi od piercingu odradila ale aby je varoval k moznymm komplikacim..jo a po dobu hojeni by se do chlorovane vody nemelo chodit..nevim ale jestli do slane taky nebo ne..piercing v pupiku mam..a jak si ho budete byt antibakterialnim mydlem a mazat specialnim kremem s desinfekci jako ja tak to bude ok