Jdi na obsah Jdi na menu
 


2PAC - ŽIVOTOPIS Jméno: Tupac Amaru Shakur (narozen jako Lesane Parish Crooks)

Místo narození: New York University Hospital, Brooklyn, New York

Datum narození: 16. června 1971

Datum a místo úmrtí: 13. září 1996, Las Vegas, Nevada

Matka: Afeni Shakur (původní jméno Alice Faye Williams)

Otec: Mutulu Shakur (původní jméno Jeral Wayne Williams)

Biologický otec: William Garland

Kmotr: Elmer "Geronimo Pratt"

Nevlastní bratr: Mopreme Shakur (původní jméno Mutulu Maurice Harding)

Sestra: Sekyiwa Shakur

Tety: Assata Shakur a Loria Shakur

Strýc: Zayd Shakur

Manželka: Keisha Morris (rozveden)

Tupaca si každý člověk pamatuje zcela jinak.Někteří jako jednoho z nejlepších rapperů , skvělého herce , básníka a hlavně skvělého člověka. Jiným lidem se pod přezdívkou 2pac vybaví Gangster , hulič trávy ,člověk pohrdající všem zákonům světa...

...Ať je to tak , či tak 2pac za svůj 25let ,,dlouhý,, život dokázal to , co se nepovede nikomu za 100 let. Pro všechny generace se stal bezpochyby inspirací , vzorem atd. Bohužel se potvrdilo pravidlo , že ti dobří umírají brzy. Můžeme si klást otázky:Jaký by byl hiphopový svět nyní pokud by legenda jménem 2pac neumřela?...Tak teď se vámpokusím přiblížit život TUPACA AMAURA SHAKURA

Tupac se narodil 16. června roku 1971 v Brooklynu - New York. Pravým jménem se jmenoval Lesane Parish Crooks, nicméně to mu matka změnila již v útlém věku na Tupac Amaru Shakur podle inckého revolucionáře. První dvě jména znamenají v překladu zářící had, příjmení pochází z Arabštiny a znamená vděčný bohu. Většinu těhotenství trávila jeho matka Afeni Shakur ve vězení. Už předem lze s troškou nadsázky říci, že právě vězení bylo to, co ´Paca pronásledovalo od narození po celý jeho život. Tak jako matka, tak i biologický otec Mutulu Shakur byl Černým Panterem. Toto hnutí bojovala za rovnoprávnost černochů v "bílé" Americe a dožadovalo se lepších životních podmínek. Se sloganem "Power to the people" si černošské komunity pomalu ale jistě vydobývaly svoje místo na slunci. V tomto směru byli oba rodiče velice aktivní, což se pochopitelně nelíbilo úřadům, snad i proto bylo Tupacovo útlé dětství velice problematické a problémy s policií byly na denním pořádku.

Zlomový rok 1984 přivedl poprvé Tupaca na pódium a to hned do Apollo Theatre. První dejme tomu herecké práce nebyla nic velkého, ale rozhodně to byl impuls, který byl potřebný pro další vývoj. Obdiv lidí - to je to, co ´Pac miloval, to, kvůli čemu byl takový jaký byl. O to zajímavější je, že si to uvědomil už okolo 12. až 13. roku svého života. Matka Afeni ztratila práci, prostředí pro výchovu dětí bylo absolutně nevyhovující- Jediným správným řešením se jevilo přestěhování do Baltimoru, jenž ovšem nebyl zrovna tím pravým. Toto město má největší rejstřík černochů, kteří kdy zavraždili černocha ve státech. V naději, že otevře cestu synovi v jeho zálibách a umožní mu věnovat se oblíbeným věcem, přihlásila Afeni Tupaca na Baltimore School of Performing Arts. Volně přeloženo na Baltimorskou školu muzických umění. Berme to jako start šťastných dnů. Studie dějin hudby, herectví a baletu bylo tím, co znamenalo vše. Všeobecná příprava ´Paca bavila a pro někoho bude možná překvapením, že se chtěl stát spíše hercem než uznávaným rapperem. Na škole si našel přátele, za všechny jmenujme Johna Cole a Jadu Pinkett. Druhá zmíněná osoba se v průběhu časů stala Tupacovo životní láskou. Té byl schopen obětovat vše, na druhou stranu ho jeho vášeň k ženám přivedla úplně někam jinam, o tom však později.

Baltimorská škola byla určena především bohatší menšině, s čímž se Tupac očividně nedokázal smířit. Marně hledal vysvětlení, proč mají jeho vrstevníci z ulice odlišné zkušenosti a zážitky, a proto školu po třech letech studií opustil. Podle jeho slov nebyl na to být tak jiný připraven. Ani po přestěhování nebyly životní podmínky zrovna dvakrát optimální, rodině hrozilo vystěhování, o vodu a elektřinu byla nouze. Bída byla všudypřítomná, stejně jako strach o vlastní život. První rapové texty začal psát Tupac už v Baltimoru a to přesněji v červnu roku 1986, tehdy ještě po přezdívkou MC New York. Podmětem pro to byla neopatrná manipulace se zbraní, které se dopustil jeho kamarád a která se mu stala osudným.

Ke vší smůle přišlo v roce 1988 další stěhování a to do Marine City nacházející se ve státě Kalifornie na západním pobřeží. Bohužel se toto město topilo v chudobě ještě víc, než jak tomu bylo v případě předchozího bydliště. Věčné stěhování otevřelo Tupacovi oči a čím dál tím více si začal uvědomovat a vnímat problémy společnosti, třebaže se snažil myslet stále pozitivně. Už v 17 letech byl velice orientovaný na společnost a uvědomoval si problémy v učebních osnovách škol. Místo výuky týkající se rasismu, policejní brutality a sexuální výchovy se žáci dočkali tak akorát tělocviku. Leč stejně jako ostatní jeho přátelé trpěl klasickými neduhy teenagera jeho věku. Co k tomu patří? Například nahánění holek, naleštěná kára a hlasitá hudba, v případě Tupaca se k tomu bohužel přidal ještě nelegální prodej drog. Již zmíněné stěhování zapříčinilo jeho odloučení od rodiny. S matkou zažíval různý období vztahu, výsledkem bylo poflakování po ulici, kouření marihuany a navazování vztahů s dealery. Přidal se stručně ke špatné partě, avšak i přesto si o sobě rád myslel, že je přátelský, což byla pravda.

Toto období pro něj bylo velice těžké, dokonce žil přibližně rok jako bezdomovec. V pasácích a kriminálnících našel mužský vliv, vliv, jenž mu ve výchově chyběl. Lidé ulice nejsou tím pravým vzorem, které lze následovat. Ke všemu nepřidalo ani přátelství jeho matky s mužem, který ji podle jeho slov později zavedl k drogám, přesněji ke kouření cracku. Kvůli nedostatku financí Tupac přestal chodit na školu. Následovaly dva týdny již zmíněného prodeje drog. Touha po splnění snů byla ovšem silnější a ´Pac se rozhodl postavit na svoje vlastní nohy a začít něco dělat se svým životem. V tomto období mu bylo již zcela jasné, že se chce stát slavným rapperem, dělat hudbu, která jde od srdce. Už předtím byl členem tří skupin, které byly více či méně neúspěšné. Chtěl dělat to, co uměl - přiblížit se svým lidem. Obrovské odhodlání a naděje ho přiměla pracovat, protože jak známo, bez peněz lze složitě realizovat vytoužené představy.

Běh na dlouhou trať začal v roce 1990, kdy se Tupac přidal k uskupení Digital Underground jako tanečník a později i rapper. Jako bezdomovec nepohrdnete žádnou prací. Každým dnem se učil novým věcem a rozkoukával se ve světě showbyznysu. Stejně tak se zvyšovala jeho šance na individuální úspěch. Nicméně už v roce '90 měl za sebou osm zatčení, na jeho obranu je zapotřebí říct, že většinou za malé přestupky. Amerika se k porušování pravidel staví odlišně a na policejní stanici se můžete ocitnout jedna dvě. Nejzávaznějším obviněním byla vražda šest let starého chlapce během přestřelky konkurenčních gangů. Na tuto událost se rapper odvolává při sestavování kodexu "Thug Life", jenž ještě podrobně rozebereme. Tupacova matka je v tuto dobu stále závislá na cracku, na což reaguje v mnoha svých textech.

Odměnou za všechnu snahu a úsilí je rok 1991, kdy s Digital Underground vyjíždí na turné a dostává zaplaceno 750 dolarů za debutovou skladbu Same Song. Se skupinou taktéž natáčí vůbec první album pod názvem EP Release. Tomu všemu předcházela předvedení dovedností Atronovi, který byl stávajícím manažerem Digital Underground a později i zarapování před "velkonosým" rapperem Shock G, který stojí za Tupacovo úspěchem. Vše se semlelo poměrně rychle. Turné nebylo nic oslnivého, ale Tupac poznával spoustu nových lidí a měl konečně stálý zdroj peněz. Rodinou se mu staly členové Digital Underground, především Shock G a Money B, se kterými později natočil hitovku I Get Around. Abychom ovšem nepředbíhali. Během turné prodával Atron Tupacovo demo jako sólo album. To se shodou náhod dostalo do rukou Danielle Field, dceři Teda Fielda, multimilionáře zastupujícího společnost Interscope, která posléze vycházející hvězdu kontaktovala.

Dvanáctého listopadu světlo světa spatřilo vůbec první Tupacovo album 2Pacalypse Now. Pilotní singl Brenda´s Got A Baby (Brenda má dítě). Tato píseň odstartovala celou jeho kariéru jako raketu a z uzavřeného chlapce z ulic Brooklynu se nám stává platinový umělec. Celé album od první do poslední písničky je inspirována Tupacovo zážitky z dětství, navíc se nebojí hlasitě hovořit o ožehavých tématech jako je těhotenství teenagerů (viz. Brenda´s Got A Baby), policejní brutalitě a chudobě. Texty skladeb by se daly chápat jako výpisky z jeho deníku. Velká síla skrytá v ´Pacovo talentu vyžaduje ještě větší zodpovědnost. Podávání pravdivých informací z opravdového světa bylo to, co dokázalo posluchače bez rozdílu barvy pleti zaujmout. Společnost chtěla vidět, co se děje, a chtěla to nějak zastavit. rapper se stal uchem, které naslouchalo ulici. Po tom, co se Tupac nebál hlasitě mluvit o nekalých praktikách policie, stal se tomuto orgánu trnem v oku. Důkazem budiž zatknutí policií Oakland za špatné přecházení.

V době, kdy měl na MTV premiéru první Tupacův videoklip, on seděl za mřížemi zmlácený dvojicí policejních příslušníků za již zmíněnou banalitu - špatné přecházení. Se slovy "Musíš se naučit, kde je tvoje místo!" byl bezdůvodně zmlácen a posléze zatčen kvůli bránění se při zatýkání. Po tomto útoku, kdy narazil hlavou o beton respektive bylo jeho hlavou o beton mláceno, mu na pravé půlce obličeji zůstaly jizvy. Neznám člověka, který by si nechal něco podobného líbit, Tupac zažaloval policejní oddělení o deset milionů dolarů. Média se k celému případu stavěly odmítavě. Zažít něco podobného ve dvaceti letech není zrovna povznášející událost. Výše odškodnění nakonec dosáhla "pouze" 42 tisíc dolarů, ale i to je dobré. Tupac mohl zaplatit skupině a právníkům, za zbytek si koupil auto. Pravda tentokrát zvítězila.

Ve stejném roce zazářil ve snímku Juice v roli Bishopa. Ten, kdo film viděl, si musel uvědomit, že názor veřejnosti na Tupaca se nezlepšil, ba naopak. Portrét filmového charakteru akorát byl hnojivem půdy zástupu kritiků, přesto slavil Juice úspěch a otevřel Tupacovi dvířka do filmového světa, dal mu sebedůvěru. Památná věta "I am crazy and I don´t give a fuck" by se mohla zařadit do zlatého fondu kinematografie. Incident z jedenáctého dubna roku 1992 byl dalším bodem, který byl příčinou problémů. Devatenáctiletý mladík zastřelil texaského policistu, údajně ovlivněn poslouchám skladeb z alba 2Pacalypse Now. Stejný měsíc čelil rapper obvinění z kažení morálky americké mládeže. Sled událostí zapříčinil to, že Tupaca začal být vnímán jako "zrůda". Pouze malá hrstka lidí si uvědomovalo, že on nepřinesl násilí, on na něj pouze poukázal, což je zásadní rozdíl.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

2pac

(roman, 25. 8. 2014 19:44)

tupac karal a legenda našich snu to co dokazal on nedokažem my za 100 let bude muj idol a je

2pac forever

(Pajko, 10. 1. 2011 21:21)

2pac změnil rap v dokonalý rap. Inspiruje milióny lidí. A inspirovat je bude dál. Není co k tomu připsat slov. Můžeme jen souhlasit a dávat respect k němu. 2pac -> forever.

Machr

(Breyn, 4. 10. 2007 19:55)

toto je a byl jejlepsi Rapper na svete!!!!!